Az oldalainkba ágyazott Google Adwords kódja marketing célokra, valamint a Google Analytics kódja a látogatottság méréséhez sütiket használ.

Adatkezelési szabályzat Elfogadom!

Művészetek és Irodalom Háza

hu
Archív
Művészetek és Irodalom Háza | Breuer Marcell terem

Korea Nap – PTE Ázsia Napok

Jegytípusok

A részvétel ingyenes!

Archív

Korea Nap – PTE Ázsia Napok

Jegyinfó

A Nemzetközi Tavasz programjai - 3. nap - Korea

15.40–17.10 OzoneUtazás Dél-Koreában

Bárány Róbert, az Ozone TV műsorvezetőjének és a PTE öregdiákjának útifilmje Dél-Koreáról (magyar nyelven). A filmvetítés után közönségtalálkozó a műsorvezetővel.

16.00–18.30 Hanbok – tradicionális koreai népviseletbe öltözés  

Tradicionális koreai népviseletbe öltözhetnek kicsik és nagyok.

16.00–18.30 A budapesti Munbangsau csoport koreai kalligráfia workshopja

Ázsiában, így Koreában is, ha valaki egy általa megírt kalligráfiai írást ajándékoz, ezzel a legmélyebb tiszteletét és a szívéből jövő legjobb érzéseit fejezi ki. Ez azért van, mert az ázsiai kultúrákban a kalligráfia nem csupán a szépírás technikai gyakorlása, hanem a tudat edzése és fegyelmezése is. Az ősi keleti kalligráfia a vizuális művészet egy olyan ága, amelyben a nyugatival ellentétben ecsettel írnak a mai napig. Míg a nyugati írásművészek a betűket az esztétikai örömszerzés forrásának tartják, vagyis a szemet kívánják gyönyörködtetni (ezért nagy figyelmet fordítanak a betűk tökéletes szépségére), a Távol-Kelet országainak kalligráfusa elsősorban a karakterek formálásában a saját érzelmeit jeleníti meg.

Így válik sajátos, szubjektív művészetté, amelyet ezért is neveznek többek között a „szó hallgatag útjának”, amelyen a koreai kalligráfia önmaga, különleges ösvényét járja.  A koreai kalligráfusok kétféle betűtípust, a kínai karaktereken alapuló handzsát (hanja), illetve a Nagy Szedzsong (Sejong, XV. sz.) király korából származó hangült (hangul) alkalmazzák, és ezen belül természetesen számtalan stílus van használatban.

Létezik egy régi koreai mondás: 문방사우 (ejtsd: munpángszávu), ami annyit tesz: „ a dolgozószoba négy kincse”, amely kincsek anno egyetlen művelt család otthonából sem hiányozhattak. Ez a mondás egyben a kalligráfus négy legjobb barátjára, az ecsetre, a papírra, a tuskőre és tusrúdra utal, s velük a kalligráfia legbelsőbb lényegét ismerhetjük meg.

17.20–18.00 Csaba Gábor, Magyarország volt szöuli nagykövetének magyar nyelvű előadása

18.30–19.20 Gayageum koncert: Park Minji         

A gayageum (ejtsd: kájágüm) Korea legismertebb tradicionális hangszere, mely 12 selyemhúrból, valamint egy üreges, koreai császárfából készült testből áll. A művész a húrokat lefogva, valamint tépkedve szólaltatja meg hangszerét, így eredményezve egy egyedülálló, különleges, egyben természetes hangzást.

Park Minji mesterdiplomáját a Koreai Nemzeti Művészeti Egyetemen szerezte, jelenleg a berlini Koreai Kulturális Központ gayageum oktatója.  Európa-szerte ad koncerteket, többek között részt vett a zeneszerzőről, Isang Yunról elnevezett emlékház megnyitó eseményén Berlinben, valamint a Fiatal Koreai Művészek Koncertjén Hamburgban. Pécsi előadásán a gayageum különleges hangzásvilágát mutatja meg a helyi közönségnek, a tradicionális és modern művekből álló repertoárján keresztül.

További információ: https://www.facebook.com/InternationalSpringPTE/

Szervezők:

PTE Kapcsolati és Nemzetköziesítési Igazgatóság, Koreai Kulturális Központ, Bárány Róbert/OzoneTv, ZsÖK NKft.

HelyszínMűvészetek és Irodalom Háza | Breuer Marcell terem

Leírás

Hasonló programok

    Még több program

    Kapcsolódó galériák

    Kapcsolódó hírek

    Támogatók